Jak być aktywnym fizycznie? Zacznij od spacerów!

W dzisiejszych czasach człowiek rusza się zdecydowanie mniej niż kiedyś. Obecnie wiele spraw możemy załatwić nawet nie wychodząc z domu. Do pracy dojeżdżamy samochodem, w pracy najczęściej siedzimy, zakupy robimy przez Internet, a wolny czas najchętniej spędzamy przed telewizorem. To wszystko powoduje, że nasz codzienny wydatek energetyczny zmniejsza się, natomiast rośnie wartość kaloryczna spożywanych przez nas posiłków. Warto mieć świadomość, że jednym z istotniejszych elementów dobrego stanu zdrowia jest systematyczna i odpowiednio dobrana do wieku oraz sprawności aktywność fizyczna.

Jak twierdzą liczni eksperci do spraw żywienia oraz dietetycy siedzący tryb życia sprzyja zachorowalności na choroby niezakaźne, takie jak choroby serca, cukrzyca, nowotwory, czy też schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych zwiększa nasz wydatek energetyczny, dzięki czemu jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową masę ciała, ale także wywołuje wiele innych korzystnych zmian w organizmie człowieka. Dochodzi do wzrostu masy mięśniowej i kostnej, obniża się spoczynkowe i wysiłkowe ciśnienie tętnicze krwi, a także dochodzi do poprawy ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Osoby dorosłe według zaleceń WHO oraz dietetyków powinny uprawiać tygodniowo 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut aktywności o dużej intensywności. Dodatkowo powinniśmy wykonywać co najmniej 2 razy w tygodniu ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Należy zacząć od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększać jego intensywność oraz czas trwania. Co istotne, nawet jeśli nie uda nam się osiągnąć zalecanego poziomu aktywności, to warto mieć na uwadze, że JAKIKOLWIEK RUCH JEST LEPSZY NIŻ ŻADEN!

WHO zdecydowanie zaleca ograniczenie siedzącego trybu życia we wszystkich grupach wiekowych. U starszych osób aktywność fizyczna pomaga zapobiegać upadkom i związanym z nimi urazom, a także osłabieniu układu kostnego i ograniczeniu sprawności. Dlatego osoby powyżej 65 roku życia powinny co najmniej 3 razy w tygodniu wykonywać różnorodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie z umiarkowaną intensywnością. Warto dodać, że umiarkowana aktywność fizyczna, co najmniej 150 min tygodniowo, jest także zalecana kobietom w ciąży i po porodzie (o ile nie ma przeciwwskazań).

Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu ani siły po całym dniu w pracy, aby podejmować aktywność fizyczną. Warto mieć świadomość, że nawet spacer jest formą aktywności! Spacerowanie jest niedocenianą formą aktywności fizycznej, a niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Chodzenie wydaje się być bardzo bezpieczną opcją, ponieważ ryzyko wystąpienia kontuzji podczas chodzenia jest bardzo małe.

Badania wykazały, że chodzenie w otoczeniu drzew i zieleni pomaga koić negatywne emocje, takie jak przygnębienie, gniew, napięcie i zmęczenie. Co więcej, uczestnicy biorący udział w badaniu wykazywali lepszą jakość snu po spacerze. Chodzenie jest formą aktywności, którą może wykonywać praktycznie każdy. Niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej i kondycji, każdy z nas może podjąć się tej formy aktywności fizycznej. Dlatego jeśli chcesz wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną, zacznij od spacerowania!

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, ale nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z nami już dziś! Nasi dietetycy dobiorą dietę skrojoną na miarę Twoich potrzeb lub udzielą przydatnych wskazówek odnośnie zdrowego odżywiania.

 

1. Anna Marchewka, Magdalena Jungiewicz. Aktywność fizyczna w młodości a jakość życia w starszym wieku. Gerontol. Pol. 2008; 16, 2: 127–130
2. Michał Plewa, Andrzej Markiewicz. Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2006, tom 2, nr 1, s. 30–37
3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/256434,kazdy-ruch-sie-liczy-nowe-wytyczne-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej
4. World Health Organization. (2008). Pacific physical activity guidelines for adults: Framework for accelerating the communication of physical activity guidelines. Manila: WHO Regional Office for the Western Pacific.